Ogród skrojony pod aktywny wypoczynek

aranzcja ogroduIstnieje wiele sposobów na kreatywne zagospodarowanie ogrodu. Najbardziej powszechne jest wykorzystanie dostępnej przestrzeni do wzniesienia altany, miejsca na grill lub małego basenu. Jednym z ciekawych pomysłów na zagospodarowanie przestrzeni ogrodowej jest stworzenie przestrzeni sportowej.

Potencjał ogrodu jako idealnego miejsca na aktywność sportową

Wysiłek fizyczny może być niezwykle satysfakcjonujący. Ten wykonywany na świeżym powietrzu przynosi jeszcze więcej radości, dlatego w przypadku posiadania dużej przestrzeni ogrodowej, można przemienić ją w swego rodzaju prywatny obiekt sportowy. Pomysłów na to jaki sport będzie wiódł prym w ogrodzie może być wiele: Kilka hantli, ławeczka i sztanga mogą zmienić kilka metrów kwadratowych ogrodu w małą siłownię. Wykorzystanie takich sprzętów sportowych jak siatka czy bramki pozwalają stworzyć małe boisko, na którym zagościć może siatkówka, piłka nożna lub ręczna, a nawet unihokej. Wystarczy odrobina kreatywności, nieco wolnej przestrzeni oraz sprzęt sportowy, aby zamienić ogród w domowe centrum aktywności fizycznej.

Przygotowanie ogrodu pod uprawianie sportu

Aktywność fizyczna to nie tylko dobra zabawa, ale też zwiększone ryzyko urazów. Wystarczy niefortunny upadek, by nabawić się kontuzji. Na szczęście ogrodowe boisko lub siłownię można przygotować w taki sposób, by to ryzyko zminimalizować.

Warto zadbać o to, by powierzchnia użytkowa przeznaczona do postawienia bramek czy siatki do siatkówki była starannie wyrównana. Dodatkowo należy usunąć wszelkie niebezpieczne lub wystające elementy, np. kamienie, korzenie czy pozostałości po roślinach, ponieważ zwiększają one ryzyko wypadku wskutek złego nastąpienia, potknięcia lub upadku. Zabawa jest najprzyjemniejsza, gdy jest bezpieczna, dlatego przed zagospodarowaniem terenu trzeba zadbać o to, by nie stanowił on sam w sobie potencjalnego zagrożenia.

Dobra zabawa dla aktywnych i odpoczywających

Oprócz zadbania o nienaganny stan domowego boiska, trzeba również zatroszczyć się o wypoczynek i bezpieczeństwo nieco mniej aktywnych użytkowników ogrodu. Teren przeznaczony na sportową zabawę powinien być w pewnym stopniu odizolowany od domu (w przypadku, gdy ogród znajduje się tuż przy nim) oraz takich elementów jak altana czy miejsce do grillowania. W ten sposób minimalizuje się ryzyko związane z wybiciem szyby przez piłkę, albo trafieniem kogoś odpoczywającego w innej części ogrodu. Można dodatkowo zamontować tzw. piłkochwyty, czyli siatki wsparte na słupkach, które wyłapują piłki. W większości przypadków wystarczy jednak odizolowanie miejsca na zabawę i granie z rozwagą, mając na uwadze obecność innych użytkowników ogrodu.

By w pełni cieszyć się takimi dyscyplinami sportu jak siatkówka, unihokej czy piłka nożna w zaciszu ogrodu, trzeba zaopatrzyć się w niezbędny sprzęt i zadbać o bezpieczeństwo samego terenu oraz otoczenia. Do stworzenia idealnego miejsca na aktywną formę wypoczynku wystarczy tylko wizyta w sklepie sportowym, nieco pracy ogrodowej i odrobina wyobraźni. 

Dodaj komentarz