4 mity na temat mycia okien

Mycie okien można lubić lub nie, ale i tak przychodzi taki moment, kiedy trzeba sięgnąć po szmatkę i rozpocząć walkę z brudem. Istnieje wiele porad na temat mycia okien – polerowanie gazetą czy mycie octem, jednak mają one niewiele wspólnego z prawdą. Rozprawiamy się z tymi mitami.

Powszechnie stosowane sposoby mycia okien nie zawsze okazują się skuteczne.

Mity na temat mycia okien: ocet zamiast płynu

Ocet często jest używany nie tylko w celach spożywczych. Jeśli chodzi o okna panuje przekonanie, że można nim zastąpić płyn do mycia szyb. Jest to prawda, ale tylko w części. Ocet dobrze radzi sobie z brudem, ale jego specyficzny zapach dość długo unosi się w pomieszczeniu. A jeśli chodzi samą skuteczność, większość – nawet tańszych produktów usunie zanieczyszczenia tak samo jak ocet bez konieczności drażnienia naszych dróg oddechowych.

Mity na temat mycia okien: gazeta nie pozostawia smug

Gazeta była idealna do polerowania szyb, ale kiedyś, kiedy jeszcze była wykonywana z papieru gorszej jakości. Dzisiaj polerując okna gazetami można doprowadzić do powstania mikrorys, ponieważ papier gazetowy jest zbyt twardy.

Mity na temat mycia okien: wystarczy woda + płyn do mycia naczyń

Wielu osobom zdarza się myć okna roztworem wody z płynem do mycia naczyń lub środkiem czyszczącym. O ile taki roztwór skutecznie radzi sobie praktycznie z każdym brudem, to niestety na oknach umytych w taki sposób pozostają smugi, które są dość trudne do usunięcia.

Mity na temat mycia okien: drogi płyn nie rozwiąże problemu

Oglądając reklamy zostajemy przekonani, że zainwestowanie w drogie środki czyszczące rozwiąże problem ze smugami. Są to jednak tylko pozory. Nawet najdroższy płyn nie da nam gwarancji idealnie czystej powierzchni. Co więcej – jego skład jest porównywalny do płynów najtańszych. Nie wierzmy więc ślepo w deklaracje producentów – szmatka lub papierowy ręcznik nadal jest niezbędny.

Dodaj komentarz