Okna drewniane – walory estetyczne i praktyczne

Okna drewniane – walory estetyczne i praktyczneEstetyczna oprawa okien jest naprawdę ważna. Tak jak oczy są oknami duszy, tak okna… są duszą domu! Odpowiednia stolarka okienna nadaje charakteru nie tylko fasadzie domu, lecz również jego wnętrzu. Drewno jest tutaj świetnym wyborem. Sprawia, że wnętrze staje się cieplejsze, bardziej kameralne. Możemy dzięki nim eksperymentować z wyglądem. Podstawową jednak funkcją okien jest zabezpieczenie domu – zarówno przez utratą ciepła w zimie, jak i przed wizytą nieproszonych gości. Parametry okien znacząco wpływają na ich cenę. Im mocniejsze, lepiej wyglądające i bardziej odporne na działania włamywaczy, tym droższe. Nie ma w tym jednak nic dziwnego, gdyż to normalne, że za wyższą jakość płaci się więcej.

Okna drewniane i inne – duży wybór na rynku

Oczywiście o każdym rodzaju okien można wypowiadać się zarówno pozytywnie, jak i negatywnie. Można wskazywać na wyższość wyboru okien tych czy też tamtych nad pozostałymi. Chyba jednak wystarczy stwierdzenie, że każdy rodzaj okien to różne zalety i wady. Tematem, który w tym miejscu poruszymy, są okna drewniane. Jak wiadomo, na rynku dostępne są okna okna bardzo różne. Dla przykłady mamy okna aluminiowe, okna z PCV, mamy również okna wykonane z drewna. Oczywiście nie są to te okna, które posiadają tylko i wyłącznie zalety. W każdym produkcie są jakieś wady. Dlaczego w tym miejscu będziemy wskazywali na okna wykonane z drewna jako na optymalny wybór?

Okna do każdego wnętrza

Okna drewniane to przede wszystkim elementy wykonane z materiału naturalnego, co niewątpliwie jest jednym z ważniejszych aspektów przy podejmowaniu wyboru. Naturalne materiały budowlane tworzą przyjaźniejszą przestrzeń w domu. Drewno nadaje unikatowy klimat każdemu pomieszczeniu, zwłaszcza wówczas, gdy jest go w nim dużo. Osoby mające na uwadze ekologiczny aspekt urządzania domu uznają, że naturalne pochodzenie tego materiału jest istotne. Drewno nie tylko tworzy klimat, lecz również świetnie wygląda. Tyczy się to obu stron – zarówno wnętrza domu, jak i jego fasady. W oknach drewnianych, zwłaszcza tych robionych na zamówienie, można liczyć na bardzo wysoki stopień estetyki ich wykonania. Drewno jest wdzięcznym materiałem, który łatwo poddaje się obróbce, i w stolarce okiennej można pozwolić sobie na prawie dowolne dodatki estetyczne.

Okna drewniane, tak jak większość mebli czy innych drewnianych elementów w domu, powinny być poddawane cyklicznej konserwacji. Nie chodzi jednakże o skomplikowane remonty, tylko o proste czynności, które jesteśmy w stanie wykonywać samodzielnie. Zazwyczaj wystarczy zastosować impregnat. Drewno, z którego wykonana jest stolarka okienna, cały czas ma kontakt ze środowiskiem zewnętrznym. Narażone jest na działanie wilgoci, dużych wahań dziennych temperatur, a także bezpośredni wpływ działania promieni słonecznych. Przed wszystkim tym dobrze jest okna zabezpieczyć. Chcemy, aby służyły nam przez możliwie jak najdłuższy czas. Do tego powinny nie tylko być w dobrym stanie technicznym, lecz również wyglądać przyzwoicie. We wszystkim tym przyjdą nam z pomocą kosmetyki do drewna, które bez problemu kupimy w każdym markecie budowlanym. Raz w roku wystarczy poświęcić chwilę czasu po to, aby wydłużyć życie drewnianych okien o wiele kolejnych lat.

Inwestycja na długie lata

Sama technologia wytwarzania okien poszła do przodu w porównaniu z tym, jak wyglądała jeszcze powiedzmy trzydzieści lat temu. Można powiedzieć, że jakość współcześnie dostępnych okien z drewna w porównaniu z tymi dawnymi jest kilka klas wyższa. Postęp technologiczny nastąpił nie tylko w samym wytwarzaniu okien, lecz również ich pielęgnacji. Mamy bardzo szeroki wybór kosmetyków do drewna. Są to środki nie tylko bardzo zaawansowane, lecz również mocno uproszczone w użytkowaniu. Nie trzeba nakładać wielu warstw kilku preparatów, czekać na wyschnięcie jednej warstwy przed nałożeniem kolejnej. Aktualnie wszystko tworzone jest z myślą o pełnym zadowoleniu klienta – a klient zadowolony to taki, który osiąga maksymalną efektywność przy minimalnym nakładzie czasu pracy. Możemy bardzo skutecznie chronić drewno przed zużyciem, odbarwieniem czy uszkodzeniem mechanicznym. Warto w tym miejscu również zaznaczyć, że dzięki okna drewniane odznaczają się bardzo dużą trwałością, że mogą nam one służyć przez bardzo wiele lat i nie tracą one na swojej użyteczności.

Jakość i cena

Mówiąc o cechach, jakimi odznaczają się owe okna, wskażemy na pewno na dużą odporność na odkształcenia. Wskażemy na pewno również na taki element, jakim jest bardzo dobra izolacyjność cieplna. Jest to ważny aspekt dla osób, które pragną oszczędzić na ogrzewaniu. Można powiedzieć, że termoizolacyjność okien należy do głównych cech, na które zwracamy uwagę przed dokonaniem wyboru tych czy też innych okien. Oczywiście w tym miejscu mówimy w pewien sposób ogólny o oknach drewnianych, a tak naprawdę mogą się one między sobą również różnić w zależności od konkretnego producenta. Samych gatunków drewna jest bardzo wiele. Dlatego też przed dokonaniem wyboru konkretnego produktu musimy przyjrzeć się bardzo dokładnie konkretnemu modelowi i materiałowi, z którego jest wykonany.

2 komentarze

Dodaj komentarz