Narzędzia malarskie – czym się kierować przy zakupie?

Narzędzia malarskie - czym się kierować przy zakupie?
Narzędzia malarskie – czym się kierować przy zakupie?

Malowanie to jedna z najczęściej wykonywanych prac remontowych. Każda ściana lub sufit wymagają bowiem co kilka lat pewnego odświeżenia. Ze względu na działanie różnych czynników zewnętrznych często tracą one swój blask.

Czasami, ze względu na zmianę przeznaczenia pomieszczenia lub zakup nowych mebli, konieczna jest także zmiana aranżacji pomieszczenia. Warto pamiętać, że oprócz odpowiedniej farby w takim przypadku konieczne jest również wyposażenie się w narzędzia malarskie. Ułatwiają one w znaczny sposób pracę, zapewniając odpowiednie poziom wygody i zwiększając precyzję.

Wałki i pędzle

Podstawowe narzędzia malarskie wykorzystywane do tego typu prac, to pędzle. Dostępne są one w różnej konfiguracji, jeśli chodzi o ich rozmiar i zastosowane w ich produkcji materiały.

Można się spotkać z pędzlami do malowania z włosiem naturalnym i sztucznym idealnymi w przypadku małych powierzchni do pokrycia oraz z wałkami wykonanymi z pianki, poliestru lub mikrofazy.

Jeśli chodzi o wałki piankowe, doskonale sprawdzą się one przy powierzchniach płaskich, z kolei wałki poliestrowe i z mikrofazy także przy malowaniu powierzchni nierównomiernych, lekko chropowatych.

Pistolety malarskie

Pistolety do malowania to alternatywa dla klasycznych wałków i pędzli. Pozwalają one na równomierne rozprowadzenie farby na dowolnej powierzchni bez konieczności używania dużej siły.

Te wyposażone w pojemny zbiornik, a niekiedy także w regulację strumienia narzędzia sprawiają, że malowanie jest o wiele łatwiejsze. Doskonale sprawdzają się one do malowania dużych powierzchni, jak i, przy zastosowaniu odpowiednich zabezpieczeń w postaci folii i taśm malarskich – także tych mniejszych, gdzie zwykle używa się standardowych pędzli z włosiem.

Korytka malarskie

Korytka to narzędzia malarskie, które ułatwiają malowanie, ponieważ można w nich umieścić niewielką ilość farby wygodną w transporcie (np. na drabinę).

Wyposażone są one w niewielki zbiornik na farbę oraz element służący do jej rozrabiania, dzięki czemu doskonale sprawdzają się przy malowaniu z wykorzystaniem wałka. Nowoczesne korytka są odporne na działanie rozpuszczalników. Zachowują one przez to swój blask przez wiele remontów.

Szpachle malarskie

Szpachle malarskie to narzędzia, za pomocą których można wypełnić ubytki i rysy w ścianie z wykorzystaniem zapraw gipsowych. Doskonale sprawdzają się one ponadto przy usuwaniu powłok malarskich.

Wykonana z kutej stali część robocza zapewnia sprawne wykonanie pracy, a drewniana rękojeść – sporą wygodę. Jest to więc narzędzie, które z pewnością przyda się przy wszelkiego rodzaju czynnościach przygotowawczych obejmujących podłoże pod farbę lub tapetę.

Szablony dekoracyjne

Ciekawym rozwiązaniem, jeśli chodzi o malowanie, są szablony dekoracyjne. Z ich wykorzystaniem można pokryć ściany, meble oraz elementy szklane efektownymi wzorami.

Nie trzeba w tym celu korzystać ze specjalistycznych przyborów. Wysokiej jakości tworzywo sztuczne, z którego wykonano szablony dekoracyjne, pozwala na ich wielokrotne użycie oraz precyzję wykonania ozdób.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz