To, jak długo będzie nam służyło dane okno, zależy przede wszystkim od jakości wykonania, użytych do tego materiałów i sposobu konserwacji. Podpowiadamy więc, jak dbać o okna wykonane z różnych materiałów.
Drutex to dla wielu Polaków (i nie tylko) synonim okien najwyższej jakości, niezawodnych i świetnie zaprojektowanych. Okna tej firmy, w Poznaniu dostępne między innymi na www.e-lazur.pl, od lat są wybierane przez klientów ceniących odporność na niekorzystne warunki, bezpieczeństwo i doskonałe wzornictwo. Aby jednak móc w pełni cieszyć się ich funkcjonalnością, musimy odpowiednio się o nie zatroszczyć. Jak więc zadbać o różne typy okien Drutex? Jak powinna wyglądać ich prawidłowa pielęgnacja?
Okna PVC
Tego typu okna należą obecnie do najpopularniejszych. Materiał, z którego są wykonane ma wiele zalet – jest stosunkowo tani, odporny na wilgoć i zimno oraz estetyczny. Jego wadą jest natomiast fakt, że dość łatwo reaguje z różnymi substancjami chemicznymi. Do czyszczenia okien PVC należy zatem używać preparatów, które nie wnikają w głąb ramy. Unikajmy też środków z domieszką dodatków ściernych, które zmatowią powierzchnię ramy i spowodują powstanie porów, w których zgromadzi się trudny do usunięcia brud.
Okna drewniane
Dla okien drewnianych dużym zagrożeniem może okazać się brud gromadzący się na powierzchni ram, a następnie wnikający w głąb ich struktury. By uniknąć wynikającego z tego uszkodzenia drewnianych ram, powinniśmy zapewnić im odpowiednią konserwację. Do czyszczenia okien drewnianych najlepiej używać dedykowanych zestawów pielęgnacyjnych i preparatów, które po rozcieńczeniu z wodą i zaaplikowaniu na powierzchnię ramy wnikną głęboko w pory drewna i szybko wyschną, zapewniając przy tym ochronę przed wilgocią.
Okna aluminiowe
Okna aluminiowe wyróżniają się ciekawym wyglądem, który sprawia, że idealnie dopasowują się do wystroju nowoczesnych wnętrz. Mają jednak pewien mankament: są podatne na korozję. Z tego względu wymagają ochrony przed czynnikami sprzyjającymi jej powstawaniu. Największym zagrożeniem są dla nich kwasy, materiały ścierne oraz rozpuszczalniki, których pod żadnym pozorem nie należy używać do ich mycia. Ryzykowny może też być ich kontakt ze spalinami, kurzem oraz wilgocią. Dlatego do ich mycia używajmy wody z niewielką ilością płynu do naczyń, którą po czyszczeniu należy bezzwłocznie wytrzeć suchą szmatką.