Generalny remont mieszkania – jak się do niego przygotować?

remont mieszkania

Remontowanie mieszkania nie jest ani łatwe, ani tanie. Aby osiągnąć odpowiedni efekt, zdecydowanie powinniśmy uzbierać odpowiednie środki, kupić dobrej jakości materiały budowlane, zatrudnić fachowców lub dobrze przygotować się do pracy samodzielnej. Co powinniśmy jeszcze zrobić, aby remont po prostu nie był udręką i nie kosztował więcej, niż powinien?

Chcąc długo cieszyć się odpowiednimi warunkami mieszkania, zdecydowanie musimy dbać o to, aby stan techniczny pomieszczeń był na odpowiednim poziomie. Niestety nawet przy największym dbaniu o wnętrza, często przychodzi moment, w którym musimy wziąć pod uwagę konieczność przeprowadzenia mniejszego czy większego remontu.

Od czego zacząć remont mieszkania?

Odpowiednie podejście do remontu mieszkania to tak naprawdę połowa sukcesu. Im lepiej zorganizujemy fachowców, materiały budowlane oraz zgromadzimy środki, które są nam potrzebne do remontu, tym remont będzie przebiegał sprawniej, nie będziemy mieli problemów z opóźnieniami, jak również przekroczeniem budżetu.

Co powinniśmy zrobić? Przede wszystkim:

– ustalić własne oczekiwania oraz wybrać projekt,
– zapewnić całościowe finansowanie,
– zatrudnić fachowców,
– kupić niezbędne materiały budowlane,
– ustalić z fachowcami odpowiednią kolejność prac.

W jakiej kolejności należy remontować mieszkanie?

Jeżeli nasz remont ma być po prostu kompleksowy to najlepszym rozwiązaniem jest jego rozpoczęcie od modernizacji lub wymiany wszystkich instalacji; wodno-kanalizacyjnej, grzewczej, elektrycznej. Innymi słowy – zaczynamy od najcięższych prac, kończymy na wykończeniowych.

W pierwszej kolejności:

– remontujemy instalacje,
– skuwamy stare posadzki, wyrównujemy podłogi,
– przeprowadzamy prace wyburzeniowe,
– wymieniamy drzwi i okna,
– stawiamy nowe ścianki,
– wykonujemy dalsze prace wykończeniowe.

Dlaczego dobra kolejność prac remontowych jest ważna?

Przede wszystkim nie będziemy sobie utrudniać pracy, a ekipa budowlana nie będzie przeciągać pracy w nieskończoność. W przypadku remontu kompleksowego jest to niezwykle istotne. W pierwszej kolejności powinniśmy wykonać prace, które wymagają rearanżacji pomieszczeń, kucia, wyburzenia, wszystkie prace, które można określić po prostu mianem bardzo uciążliwych.

Jeżeli już to zostanie wykonane, będziemy mieli pewność, że dalsze prace wykończeniowe będą już zdecydowanie łatwiejsze i nie będą sprawiały żadnych problemów. Dzięki temu osiągniemy szybciej zamierzony efekt.

Dodaj komentarz