Stolarka w wymiarze eko

Nowe okna i drzwi kupujemy przede wszystkim po to, aby zmniejszyć straty ciepła w budynku. Energooszczędność jest przecież jednym z głównych kryteriów, jakie bierzemy pod uwagę przy wyborze stolarki otworowej do naszego domu lub mieszkania. Zakupione przez nas wyroby nie osiągną jednak deklarowanych przez producenta parametrów, jeśli nie będą dobrze zamontowane.

Stolarka w wymiarze eko

Szacuje się, że nieprawidłowo zainstalowana stolarka otworowa – okna i drzwi – jest odpowiedzialna za około 15-25% strat energii w budynkach jednorodzinnych. Mimo rosnącej świadomości inwestorów, do rzadkich nie należą jednak sytuacje, gdy po krótkim okresie eksploatacji nowego okna okazuje się, że rachunki za ogrzewanie zamiast się zmniejszyć urosły, a dodatkowo na ścianie zaczynają się rozwijać nieestetyczne wykwity w postaci grzybów i pleśni. Są to efekty niewłaściwie przeprowadzonego montażu. Omówimy je na przykładzie okna i drzwi.

Mądry Polak…przed szkodą

Jakość izolacyjności cieplnej stolarki okiennej określa współczynnik przenikania ciepła U. Im jest on mniejszy, tym wyrób jest „cieplejszy”. Na równi z parametrami samego produktu, na jego właściwości termiczne ma jednak wpływ montaż. Największe straty ciepła generuje źle zaizolowane połączenie przestrzeni pomiędzy stolarką a murem. Szczelinę tą najczęściej wypełnia się pianą montażową (lub specjalną taśmą rozprężną), której zadaniem jest uszczelnienie i, dzięki elastyczności, umożliwienie „pracowania” oknu, które na skutek zmian temperatury zmienia swoje rozmiary.

Piana powinna być wyciśnięta równomiernie, na oczyszczone podłoże, tak, aby całkowicie wypełnić szczelinę. Popełnione tutaj błędy montażowe łatwo zamaskować, gdyż przestrzeń ta jest następnie tynkowana i malowana. Przez jakiś czas możemy żyć więc w nieświadomości, że nasze okno jest źle zainstalowane, a później, w trakcie eksploatacji mogą pojawić się m.in. niekontrolowane przewiewy zimnego powietrza (widoczne czasem poprzez poruszanie się firanki) czy też skraplanie się pary wodnej na szybie i profilu okiennym.

Stolarka w wymiarze eko

Powyższe sygnały świadczą o złym montażu i mają przełożenie na starty ciepła w budynku,  a co za tym idzie również na wydatki poniesione na jego ogrzewanie. Jednocześnie naprawa takich błędów jest kosztowna i długotrwała – oznacza bowiem, że w praktyce instalację wyrobu trzeba powtarzać od początku. Dlatego o odpowiednią jakość montażu należy właściwie zadbać.

Najlepszym rozwiązaniem jest korzystanie z usług fachowych, certyfikowanych monterów. Opinie na ich temat możemy uzyskać u producenta zakupionej stolarki, cennych informacji mogą też dostarczyć użytkownicy forów budowlanych. Zanim fachowcy przystąpią do pracy, ustalmy z nimi jak będzie przeprowadzony montaż, nie wahajmy się też pytać o szczegóły. Wiedzę i porady na temat instalacji możemy znaleźć np. na stronie internetowej dobrymontaz.com – mówi  Zdzisław Maliszewski, doradca ds. technicznych i normalizacyjnych Związku POiD, organizatora kampanii edukacyjnej „DOBRY MONTAŻ”.

Dobry montaż uzasadniony ekonomicznie i ekologicznie

Dobry, przeprowadzony zgodnie z zasadami sztuki budowlanej, obowiązującymi przepisami i wytycznymi producenta stolarki montaż zapewnia długotrwałą, bezproblemową eksploatację wyrobu. Na co powinniśmy zwrócić szczególną uwagę, aby wybrane przez nas okna i drzwi były właściwie zamontowane?

W przypadku zewnętrznych drzwi wejściowych, które mają stanowić barierę przed zimnem i działaniem czynników atmosferycznych, bardzo istotne jest wykonanie tzw. ciepłego montażu warstwowego, według zasady „szczelniej wewnątrz niż na zewnątrz”. Składają się na niego trzy warstwy, spełniające różne funkcje: wewnętrzna warstwa paroszczelna (taśma paroszczelna), środkowa warstwa termoizolacyjna (najczęściej piana montażowa) i zewnętrzna warstwa paroprzepuszczalna (taśma paroprzepuszczalna).

Poza wspomnianymi wyżej czynnikami, istotne jest również tempo przeprowadzania prac montażowych. W skrócie można powiedzieć, że szybki montaż nie jest zazwyczaj montażem dobrym. Z reguły monterzy spieszą się, nam jako inwestorom również zależy na czasie i na tym, aby praca została wykonana jak najszybciej. Tymczasem przy instalacji konieczne jest zachowanie wszystkich zalecanych przedziałów czasowych, jeśli chodzi np. o utwardzenie się piany poliuretanowej czy wysychanie wykorzystywanych tu klejów.

Kolejna kwestia to koszty montażu. Rozeznanie się na rynku pozwoli nam poznać panujące ceny, zarówno samych materiałów, jak i usług fachowców. Naszą uwagę powinny zwrócić sytuacje,  w których cena wydaje się podejrzanie niska lub proponuje się nam rezygnację z pewnych elementów, co ma sprawić, że inwestycja będzie tańsza. Osiągnięte tu oszczędności mogą jednak szybko zamienić się w straty, jeśli okaże się, że montaż wykonany został nieprawidłowo i trzeba go poprawiać.

Dobry montaż jest uzasadniony ekonomicznie i ekologicznie, ma też istotne przełożenie na nasz komfort. Prawidłowo zainstalowane okna i drzwi pozwalają na ograniczenie wydatków na ogrzewanie budynku i zmniejszenie emisji gazów cieplarnianych oraz innych szkodliwych substancji do atmosfery. Dzięki prawidłowej instalacji, wietrzenie domu lub mieszkania następuje tylko poprzez uchylenie lub rozszczelnienie okna, a nie na skutek jego nieszczelności, kiedy to ciepło ucieka na zewnątrz bez żadnej kontroli.

Stolarka w wymiarze eko Stolarka w wymiarze eko

***
Opis rozwiązań oferowanych przez Partnerów kampanii „DOBRY MONTAŻ”:

System SIMPLEX firmy AIB – to rozwiązanie umożliwiające montaż stolarki w warstwie ocieplenia. Sercem systemu są termoizolacyjne profile, tworzące szczelną ramę wokół okna. Dopełnieniem systemu jest taśma Integra Chrome, przeznaczona do uszczelnienia połączenia ramy okiennej z ościeżem wykonanym z profili. Tak przeprowadzony montaż okna gwarantuje szczelność i odporność połączenia okna z budynkiem na wiatr, deszcz, śnieg czy powstającą wewnątrz budynku parę wodną. Oprócz energooszczędności atutem systemu SIMPLEX jest to, że połączenie okno-mur zapewnia najlepsze parametry akustyczne: to system ciepły i cichy.

Okno dachowe FTT U8 Thermo firmy FAKRO – nowatorska konstrukcja okien dachowych FTT gwarantuje doskonałe parametry termoizolacyjne i dużą oszczędność energii cieplnej. Okno dachowe FTT U8 Thermo o współczynniku Uw=0,58W/m2K  to najbardziej energooszczędne okno dachowe na świecie z pojedynczym pakietem szybowym. Już teraz zdecydowanie przewyższa wymogi termoizolacyjności, które będą obowiązywać okna dachowe od 2021 roku. Okno FTT U8 Thermo spełnia wymagania budownictwa pasywnego, czego potwierdzeniem jest certyfikat Passive House.
Zastosowanie kompleksowego rozwiązania gwarantuje spełnienie energooszczędnych funkcji okna i pozwalana na ograniczenie strat ciepła oraz zmniejszenie wydatków za ogrzewanie budynku.

Kolekcja drzwi wejściowych do domu Eco Polar Passive firmy PORTA KMI POLAND – nowoczesna kolekcja drzwi spełniających wymagania budownictwa pasywnego. Zastosowano w nich m.in. PortaThermControl, czyli nowatorską, opatentowaną konstrukcję progu do drzwi – rdzeń progu zbudowany jest z klejonki dębowej i obłożony specjalnie ukształtowaną stalą nierdzewną. Rozwiązanie to zapewnia wysoką wytrzymałość i szczelność termiczną drzwi potwierdzoną badaniami  w akredytowanym Laboratorium Techniki Budowlanej. Producent rekomenduje, aby drzwi Eco Polar Passive montowane były w systemie PortaSave Energy® (wewnętrzna warstwa paroszczelna, środkowa termoizolacyjna i zewnętrzna paroprzepuszczalna), przez Autoryzowane Grypy Montażowe. Dane kontaktowe dostępne są pod adresem www.porta.com.pl/montazysci

Dodaj komentarz