Sezonowy audyt energetyczny – okna do domu a szczelność przegród

Sezonowy audyt energetyczny - okna do domu a szczelność przegródIm ładniejsza pogoda tym chętniej godzimy się z perspektywą dłuższego remontu. Aby efekty prac budowlanych były nie tylko widoczne na pierwszy rzut oka, ale i przyniosły szereg korzyści, warto najpierw przeprowadzić audyt energetyczny. Może się bowiem okazać, że najistotniejszą kwestią nie jest wcale zmiana koloru elewacji, ale uszczelnienie stolarki otworowej i zniwelowanie mostków termicznych. Odpowiednie okna do domu podniosą szczelność przegród oraz zwiększą skuteczność przeprowadzanej termomodernizacji.

Wszelkie prace budowlane powinny poprzedzić szczegółowe ekspertyzy, które wskażą wymagające napraw miejsca. Bardzo istotną kwestią, zarówno dla komfortu mieszkańców, jak i dla domowego budżetu, jest bilans energetyczny budynku. Niejednokrotnie okazuje się bowiem, że niewłaściwie zaizolowane przegrody, jak i nieumiejętny montaż stolarki otworowej mogą przyczynić się do znacznej utraty energii. Wszystkie newralgiczne i wymagające ulepszeń miejsca wskaże audyt energetyczny budynku.

Audyt od podstaw

Pierwszym krokiem ku poprawie bilansu energetycznego domu jest audyt wykonany przez specjalistę zaopatrzonego w odpowiednią aparaturę, która precyzyjne wychwyci miejsca ucieczki ciepła. Powierzenie tego zadania ekspertom uchroni nas przede wszystkim przed niepotrzebnymi inwestycjami. Decydując na własną rękę o priorytetach związanych z modernizacją domu możemy narazić się na bardzo kosztowne błędy, które na dodatek nie przyniosą wiele pożytku. Audyt energetyczny wiąże się z kolei z propozycją konkretnych rozwiązań oraz z fachowym doradztwem. Ponadto bazuje na w pełni indywidualnej ocenie, opartej na rzeczywistych pomiarach, a nie prognozach czy przewidywaniach. Te dwie cechy zapewniają bardzo wysoką skuteczność rekomendowanych działań. Na audyt energetyczny składa się kilka elementów. W pierwszej kolejności wykonywana jest inwentaryzacja budynku. Kończy się ona sporządzeniem opisu stanu technicznego budynku i dokumentacji zawierającej konkretne wskazania. Ostatnim etapem jest przygotowanie szkiców, które wskażą, jakie prace należy wykonać, by poprawić bilans energetyczny. Aby przeprowadzić audyt energetyczny domu wystarczy zgłosić się do jednej z firm, świadczących tą usługę.

Ciepło zatrzymane

Odpowiednio przeprowadzony audyt pozwala wskazać kroki, jakie należy wykonać w kierunku zminimalizowania zapotrzebowania budynku na energię. Do głównych przyczyn utraty energii (nawet do 30%) należą mostki termiczne, które są niemożliwe do dostrzeżenia gołym okiem. Znajdują się one w miejscach, które charakteryzują się słabszą izolacyjnością cieplną niż pozostała część fasad budynku. Na ich powstawanie ma wpływ bardzo wiele czynników, u których podstaw leżą głównie zaniedbania na etapie wykonawczym. Na szczęście, jeśli w porę zdiagnozujemy problem, może on zostać szybko zażegnany. – Do częstych winowajców należy niewłaściwie lub niedbale zamontowana stolarka okienno-drzwiowa. Aby uniknąć tego problemu należy przede wszystkim w momencie zakupu okien upewnić się, że będą one wstawiane przez fachowców. Najlepszą opcją jest wykupienie tej usługi wraz z samymi oknami. Wiele wiodących firm na rynku oferuje takie właśnie rozwiązanie – mówi Karolina Trzcińska, ekspert firmy Budvar. W przypadku okien i drzwi bardzo ważne są tzw. węglarki, czyli pionowe występy będące oparciem dla ościeżnicy, które zarazem pełnią rolę zewnętrznej osłony. Powinny one sięgać na wysokość nie mniejszą niż 80% na każdej z ościeżnic. Drugim z koniecznych elementów jest system uszczelnienia, optymalnie trójwarstwowy, składający się z paroizolacji, izolacji termicznej i izolacji paroprzepuszczalnej.

Aby poza zmniejszeniem stopnia przenikania ciepła przez fasady podnieść termoizolacyjność przegród, warto zainwestować w okna pasywne o solidnych ramach i szybach, cechujących się bardzo dobrymi parametrami technicznymi.

Należy pamiętać, że mostki termiczne to nie tylko wychłodzone pomieszczenia, ale i zwiększone ryzyko zawilgocenia domowych wnętrz. Dlatego też najlepiej nie zwlekać z wykonaniem audytu do jesieni i jeszcze dziś zadbać o kompleksową ocenę aktualnego stanu naszego domu.


fot. Budvar Centrum i 123rf.com

Jeden komentarz

Dodaj komentarz