Rolety zewnętrzne – czy warto? Wady i zalety rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne - czy warto? Wady i zalety rolet zewnętrznychNieodłącznym elementem nowoczesnych mieszkań stały się rolety zewnętrzne. Jednak coraz częściej pojawiają się też na nieco starszych budynkach. Czy dosięgła nas śródziemnomorska moda na montowanie rolet zewnętrznych? Czy może jest to wygodna i dobra inwestycja na długie lata?

Jakie rolety zewnętrzne wybrać?

Wybór rolet jest bardzo duży, wystarczy zajrzeć na stronę homebook.pl/produkty/rolety-zewnetrzne, by zobaczyć jak wiele jest rodzajów rolet zewnętrznych. To, jakie rolety wybrać, zależy głownie od tego, w jakim budynku chcemy je zamontować. Bardzo często decyzję o zamontowaniu rolet zewnętrznych trzeba podjąć już w momencie projektowania domu. Wtedy najkorzystniejsze będą rolety zewnętrzne podtynkowe. Nieco inny rodzaj rolet możemy zamontować w budynkach, które już powstały.

Czy warto zamontować rolety zewnętrzne?

Każdy ceni sobie prywatność, a rolety zewnętrzne są dobrym sposobem, aby odgrodzić się od wścibskich sąsiadów. Ponadto sprawdzają się znakomicie, jeśli nasze mieszkanie znajduje się w pobliżu ruchliwej ulicy lub innego głośnego miejsca. Rolety zewnętrzne chronią przed hałasem, obniżając dźwięki od 6 do 14 decybeli. Ich podstawową zaletą jest utrzymywanie odpowiedniej dla nas temperatury. W upalne dni spuszczone mogą znacznie obniżyć temperaturę pomieszczenia. Natomiast zimą zatrzymają ciepło, dzięki czemu obniżą koszty ogrzewania. Regulują zatem dostęp światła w mieszkaniu. Rolety montowane na zewnątrz są wykonane z materiałów odpornych na uderzenia, dlatego będą chronić przed złodziejami i aktami wandalizmu, a także silnymi opadami atmosferycznymi.

Wady rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne posiadają więcej zalet niż wad. Jednak do tych mniej przyjemnych rzeczy należy ich cena – są droższe niż rolety wewnętrzne. Trzeba też szybko podjąć decyzję o ich zamontowaniu, najczęściej robi się to już podczas projektowania budynku. W przeciwnym razie trzeba dostosować wnęki okienne. Do wad należy także czas realizacji niektórych rolet zewnętrznych, które są wykonywane na specjalne zamówienie, np. rolety RKS.

Rodzaje rolet zewnętrznych

Rolety zewnętrzne dzielą się na cztery podstawowe rodzaje: rolety naokienne, natynkowe, podtynkowe i rolety RKS. Tylko rolety zewnętrzne natynkowe można zamontować w dowolnym momencie. Montaż pozostałych rodzajów rolet należy uwzględnić już przy projekcie budynku lub podczas wymiany stolarki okiennej. Obudowa rolet natynkowych i podtynkowych wykonana jest z aluminium, natomiast obudowa rolety RKS zrobiona jest z ceramiki lub polistyrenu.

Jak działają rolety zewnętrzne?

Sterowanie roletami zewnętrznymi jest bardzo proste. Może być albo manualne, albo automatyczne. Sterując roletami za pomocą pilota, możemy regulować je z dowolnego punktu mieszkania. Napęd elektryczny jest także dużo bardziej łagodny i cichy. Najnowocześniejsze sterowniki mogą też poruszać roletami w zależności od temperatury i poziomu nasłonecznienia.

Rolety zewnętrzne to nie tylko elegancka wizytówka nowoczesnych mieszkań, ale przede wszystkim ogromna wygoda i oszczędność na ogrzewaniu oraz klimatyzacji.

Dodaj komentarz