Okna energooszczędne – kiedy możemy o nich mówić

Okna energooszczędne - kiedy możemy o nich mówić

Jak wybrać okno, które osiąga najlepszy stosunek jakości do ceny – i co najważniejsze – rzeczywiście spełnia wszystkie swoje funkcje.

Krok pierwszy: Wybór ciepłych okien

Głównym narzędziem weryfikacji termiki okna jest wielkość współczynnika ciepła Uw. Im parametr ten jest niższy, tym cieplejsze jest okno. Mimo to wybór ciepłego okna jest utrudniony na samym początku.

Wartość współczynnika przenikania ciepła dla całego okna Uw powinna być podawana w odniesieniu do konkretnego rozmiaru okna. W tym celu powstało pojęcie okna referencyjnego o wymiarach 1230mm x 1480mm. – mówi Artur Głuszcz, Dyrektor ds. Produkcji MS więcej niż OKNA.

Podawanie parametrów dla okna referencyjnego pozwala w bardzo prosty sposób porównać ze sobą okna. Jednak wielu producentów unika tej metody i podaje paramtr Uw w odniesieniu do innych wymiarów. Oczywiście, wprowadza to w błąd klienta.

Krok drugi: Montaż

Nawet najcieplejsze okno nie będzie dobrze zatrzymywało ciepła, jeśli zostanie źle zamontowane. Skuteczna izolacja to izolacja ciągła. Wpływ na to mają nie tylko zastosowane materiały, ale również dokładność wypełnienia szczeliny między ramą okna a murem (po to, aby wilgoć mogła odparować). W części środkowej również należy stosować termoizolację (zwykle piana rozprężna), a w wewnętrznej – izolację paroszczelną.

Istnieją miejsca w budynku, które narażone są na większe utraty ciepła: geometryczne mostki występujące np. na narożnikach.

Popularne jest łączenie okien lub nawet samych szyb pod kątem 90°. To rozwiązanie ładnie wygląda i pewnie dlatego często korzystają z niego architekci. Patrząc jednak z punktu widzenia budownictwa energooszczędnego, tego typu rozwiązanie jest dużym błędem, bo stanowi tzw. geometryczny mostek cieplny. Narożnik który jest w ¾ otoczony chłodem a tylko w ¼ ciepłem ZAWSZE będzie najchłodniejszym miejscem konstrukcji. Fakt ten potwierdzają obliczenia termiczne – tłumaczy Artur Głuszcz.

źródło: MS Więcej niż OKNA

Jeden komentarz

Dodaj komentarz