Okna aluminiowe — jak o nie dbać?

aluminiowe okna

Okna aluminiowe to coraz częstszy wybór inwestorów. Mają one wiele właściwości pozwalających znacznie obniżyć koszty utrzymania budynku. Jak należy o nie prawidłowo dbać, aby jak najdłużej zachowały dobry stan?

Właściwości okien aluminiowych

Jednym z najważniejszych elementów budowy domu jest stolarka okienna. Szeroki wybór dostępnych na rynku okien pozwala wybrać takie, które nie tylko będą pasowały wizualnie do budynku, lecz również będą posiadały odpowiednie właściwości, spełniające oczekiwania właścicieli. W przypadku domów pasywnych, gdzie największy nacisk kładzie się na zastosowanie materiałów i elementów energooszczędnych najlepszym wyborem będą okna aluminiowe. Aluminium ma doskonałe właściwości izolacyjne, jest bardzo odporny na działanie warunków atmosferycznych i nie wymaga skomplikowanej pielęgnacji. Sprawdzi się w miejscach, gdzie jest dużo powierzchni przeszklonych. W przypadku tradycyjnych domów jednorodzinnych najczęstszym wyborem są okna drewniane, które pozwalają ocieplić wnętrze i nadać mu charakteru. W blokach mieszkalnych najczęściej wykorzystywane są uniwersalne okna plastikowe — łatwe w utrzymaniu, praktyczne i bardzo ekonomiczne. 

Jak dbać o okna aluminiowe?

Okna aluminiowe są bardzo trwałe. Aluminium to solidne tworzywo, odporne na działanie warunków atmosferycznych i uszkodzeń mechanicznych. Jednak żeby jak najdłużej pozostało w dobrym stanie, niezbędna jest jego odpowiednia pielęgnacja. Czyszczenie okien aluminiowych nie różni się od mycia okien z innego tworzywa. Należy jedynie uważać, żeby nie używać zbyt mocnych środków. Niezbędne jest regularne dokonywanie konserwacji wszelkich mechanizmów i okuć. W odpowiednich odstępach czasu należy sprawdzić, czy wszystkie zawiasy działają prawidłowo i czy zachowane jest ich odpowiednie smarowanie. Konserwacji należy dokonywać przynajmniej raz w roku, najlepiej przed okresem zimowym. Dzięki temu okna zachowają swoje właściwości i możliwe będzie korzystanie z nich przez wiele lat.  

Dodaj komentarz