Duże okna w domu – czy warto?

Duże okna stają się coraz popularniejszym rozwiązaniem. Pokaźne powierzchnie okien balkonowych i tarasowych doskonale pasuję do nowoczesnych budynków. Dzięki nim stworzysz też niepowtarzalną przestrzeń, którą zaaranżujesz zarówno w surowym stylu industrialnym, jak i w przytulnej, romantycznej estetyce. Duże okna prezentują się bardzo efektownie, ale czy są równie funkcjonalne?

Decyzję o niestandardowych wymiarach okien warto uwzględnić już na etapie projektowania domu, ponieważ późniejsze zmiany w planie mogą okazać się trudne i kosztowne. Dodatkowo do każdych okien są dobierane właściwe filary międzyokienne i nadproża o odpowiedniej rozpiętości, które gwarantują stabilność konstrukcji. Specjaliści z pracowni Dobre Domy podpowiadają, jakie zalety i wady mają duże okna w domach.

Zalety powiększonych przeszkleń – duże okna balkonowe i okna tarasowe

Duże okna balkonowe i tarasowe mają wiele zalet, które można wykorzystać zarówno w małych, jak i dużych domach. Dzięki nim Twoje wnętrza staną się jaśniejsze i bardziej komfortowe.

Duże okna w domu – optycznie większe przestrzenie

Jasne, dobrze oświetlone wnętrza wydają się optycznie większe. Duże okna są więc doskonałym rozwiązaniem do małych domów. Powiększone oszklenia sprawdzą się także w dużych domach, gdyż stwarzają wrażenie otwartej przestrzeni. Duże okna tarasowe wychodzące na ogród sprawią zaś, że pomieszczenie będzie tworzyło jedność z zewnętrznym krajobrazem.

Ozdoba wnętrz w różnych stylach

Niestandardowe wymiary okien są nietypowym rozwiązaniem, dlatego dzięki nim każde wnętrze staje się oryginalne. W stylu industrialnym duże okna podkreślą przestrzenne wnętrza. Zaś w stylu tradycyjnym, w którym stosuje się meble z ciemnego drewna, wpuszczają więcej światła do pomieszczeń, dzięki czemu stają się one jaśniejsze. Duże okna sprawdzą się też w stylu Urban Jungle. Powiększone przeszklenia sprawią wrażenie otwartej przestrzeni i stworzą wrażenie integralności z elementami przyrody na zewnątrz. Na stronie Dobre Domy znajdziesz zarówno gotowe projekty domów nowoczesnych z dużymi oknami, jak i plany domów utrzymanych w tradycyjnej stylistyce.

Dużo światła w domu

Jedną z najważniejszych zalet dużych okien w salonie i innych pomieszczeniach w domu jest dobre oświetlenie wnętrz. Naturalne światło sprawia, że mieszkanie jest widne przez dużą część dnia, co pozwala oszczędzać energię elektryczną. Promienie słoneczne są dodatkowo źródłem witaminy D, która dodaje energii, a także uwalnia endorfiny, które poprawiają samopoczucie.

Duże okna w domach – wady

Mimo że duże okna mają wiele zalet, posiadają też kilka wad, które są szczególnym utrudnieniem latem i zimą. Powiększone okna są też kłopotliwe, gdy Twój blisko Twojego domu znajdują się inne budynki.

Wysoka temperatura w lecie

Szkło jest bardzo dobrym przewodnikiem ciepła, dlatego pomieszczenia w domach z dużymi oknami bardzo szybko się nagrzewają. Jest to szczególnie kłopotliwe latem, kiedy na dworze panuje wysoka temperatura. Współczynnik przenikania ciepła dla pojedynczej szyby 4-milimetrowej jest dość wysoki – wynosi aż 5,0 W/(m2*K). Im większe okno, tym pomieszczenia szybciej się nagrzeją. Dodatkowo zwiększona ilość naturalnego światła może razić w oczy.

By częściowo ograniczyć ilość światła słonecznego, warto zasłaniać okna za dnia. Zaś właściciele domów z dużymi oknami, którzy chcą wyeliminować wysoką temperaturę w pomieszczeniach latem, powinni zaopatrzyć się w klimatyzatory.

Ucieczka ciepła zimą

O ile latem duże okna powodują nagrzewanie się pomieszczeń w domu, o tyle zimą sprawiają, że jest w nich chłodniej. Duże okna w zimniejszych miesiącach znacznie obniżają temperaturę w pomieszczeniach i przepuszczają nagromadzone w nich ciepło. Podczas niskiej temperatury na zewnątrz okna powinny być szczelnie zasłonięte, co utrudni utratę ciepła w domu.

Duże okna w salonie – brak prywatności

Im większe okno, tym więcej przez nie widać. Dlatego jeśli posiadasz duże przeszklenia, możesz narażać się na sąsiedzkie spojrzenia. O ile nie jest to problem, gdy mieszkasz w dużej odległości od innych, o tyle bywa to kłopotliwe, gdy inne budynki mieszkalne znajdują się w pobliżu Twojego domu. Dobrym rozwiązaniem jest montaż rolet lub zawieszenie zasłonek w oknach, które utrudnią obserwację wnętrza domu.

Gdy planujesz swoje wymarzone cztery kąty lub decydujesz się na zakup gotowego projektu domu, rozważ, czy duże okna są rozwiązaniem dla Ciebie. Mogą one podkreślić styl wnętrza mieszkania oraz to, jak budynek prezentuje się na zewnątrz. Gwarantują też dużą ilość światła w pomieszczeniach. Są również doskonałym rozwiązaniem dla osób, które lubią otwarte przestrzenie oraz jasne i widne wnętrza.

Dodaj komentarz