Czym są dachy odwrócone?

Czym są dachy odwrócone?Technologia dachów odwróconych wywodzi się ze Stanów Zjednoczonych, gdzie wykonywano je już w latach 50-tych. Od niemal czterdziestu lat dachy odwrócone z powodzeniem wykonuje się również w Europie. W Polsce, pierwsze realizacje z dachami odwróconymi to lata 70-80-te, jednak dopiero w latach 90-tych technologię tę zaczęto używać powszechnie.

Czym jest dach odwrócony?

Nazwa dachu wykonanego w tej technologii wzięła się ze zmienionej kolejności układania warstw. W dachach odwróconych to taki gdzie bezpośrednio na konstrukcji dachu kładzie się warstwę hydroizolacyjną, a dopiero potem izolację termiczną. Takie ułożenie warstw zapewnia lepszą odporność na zewnętrzne czynniki atmosferyczne.

Czym wykończyć?

Sposobów wykańczania dachu w technologii odwróconej jest co najmniej kilka. Można na nim położyć warstwę żwiru lub płytek – wówczas dach może pełnić funkcję tarasu. Można również położyć na takim dachu warstwę ziemi i zasiać trawę uzyskując w efekcie tzw. dach zielony. To rozwiązanie staje się ostatnio bardzo popularne, zarówno w budownictwie jednorodzinnym, gdzie taras na dachu dodaje nowoczesności i niebanalności, ale również w budownictwie miejskim, gdzie na wagę złota jest każda wolna przestrzeń, a taki dach jest świetną alternatywą dla osiedlowego parku. Często wykorzystuje się dach odwrócony również jako dodatkowy parking. Trzeba jednak pamiętać, że każde z tych rozwiązań wymaga zastosowania odpowiednich techniki izolacji i wykończenia.

Okna na dachach odwróconych

Na rynku dostępne są okna dachowe przeznaczone do dachów płaskich. Wykonane z drewna lub PVC są źródłem naturalnego światła i dopływu świeżego powietrza. Jednak nie każdy płaski dach nadaje się do tego by montować w nim okno, zwłaszcza jeśli mamy na myśli dach odwrócony. Jeśli jest pokryty w całości zielenią lub płytami czy kostką i ma pełnić funkcje użytkowe okna dachowe nie powinny być na nim montowane.

Zalety i wady dachów odwróconych

Niewątpliwą zaletą dachów odwróconych są praktycznie nieograniczone możliwości aranżacyjne. Jest to dodatkowa przestrzeń, którą można zagospodarować w zależności od potrzeb. Dachy odwrócone są też trwalsze i odporniejsze na działanie czynników atmosferycznych.

Jednak z drugiej strony dachy odwrócone wymagają mocniejszej konstrukcji stropu, a w przypadku ewentualnych awarii wszelkie naprawy są trudniejsze, ponieważ warstwa izolacyjna schowana jest pod spodem.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz