Wybieramy wiertarko-wkrętarkę akumulatorową

jak wybrac wiertarke

Wiertarko-wkrętarka to sprzęt zaprojektowany przede wszystkim z myślą o majsterkowiczach i pracownikach zajmujących się drobnymi remontami i montażem mebli. Amatorską wkrętarkę do prostych prac można kupić już za 100 złotych, często jednak dokupić musimy jeszcze akumulator. Jeśli chcemy wyłożyć nieco więcej – liczba propozycji może nas przytłoczyć.

Niemal każdy producent ma w ofercie nawet kilkanaście modeli jednocześnie. Jeśli weźmiemy pod uwagę jedynie 10 z najpopularniejszych marek – musimy już dokonać wyboru pomiędzy około 150 produktami. Jak doliczymy do tego marki marketowe oraz produkty mniej znanych producentów, to oferta oszałamia. Można ją zresztą sprawdzić tutaj: https://www.narzedzia.pl/wiertarko-wkretarki,c3464/.

Do czego można stosować wiertarko-wkrętarkę?

Podstawowe zastosowanie wiertarko-wkrętarki to przede wszystkim wiercenie dziur oraz wkręcanie i wykręcanie śrub. Dzięki dokupieniu adaptera kątowego urządzenie można także stosować w trudno dostępnych miejscach. Oprócz wierteł i bitów wkręcających można dokupić także tarcze polerskie, gumki, klucze nasadowe, szczotki oraz niewielkie mieszadła Wszystko zależy jednak od tego, jaki rodzaj uchwytu będzie miało narzędzie. Najpopularniejsze są samozaciskowe uchwyty o średnicy 10-20mm.

Na jakie parametry warto zwrócić uwagę?

Moc – wiele zależy od tego, do czego chcemy używać narzędzia. Najmniejsze wiertarko-wkrętarki mają moc około 6-10V. Idealnie sprawdzą się w roli wkrętaka przy prostych pracach domowych, jak skręcanie mebli. Jeśli wolimy bardziej uniwersalne narzędzie, którym wykonamy np ogrodzenie, wiercenia w ścianach itp to postawmy na moc ok. 10-14V. Dla osób, które planują szeroki zakres prac, zdecydowanie dobrą opcją będzie model z mocą 18V lub większą.

Udar – mocniejsze wiertarko-wkrętarki mogą posiadać udar. Jest on niezbędny do wiercenia w twardych materiałach, jak kamień lub cegła. Jeśli chcemy mieć naprawdę uniwersalny sprzęt – warto wybrać model, który posiada możliwość pracy z udarem lub bez.

Akumulator – pojemność akumulatora decyduje o tym, jak długo będziemy mogli pracować i jak mocne będzie narzędzie. Jednak ważna jest też technologia. Obecnie furorę robią baterie litowo-jonowe – są one niewielkie, mają dużą pojemność, bardzo wolno się rozładowują, pozostawione same sobie. Nie można ich jednak rozładowywać do końca, i trzeba uważać, by się nie przegrzały.

Waga – wiertarko-wkrętarki mogą ważyć od około jednego do kilku kilogramów. Zwłaszcza przy dłuższej pracy narzędziem duża waga może męczyć dłonie. Warto więc zwrócić na to uwagę.

Dodaj komentarz