W jaki sposób uszczelniać okna?

Bez względu na to czy wstawiamy nowe okna do świeżo wybudowanego domu, czy też okna służą nam już wiele lat, ich szczelność powinna być na jak najwyższym poziomie. Od właściwości termoizolacyjnych okna zależą przecież nasze rachunki za ogrzewanie domu! Im więcej ciepła ucieka przez mniejsze lub większe szpary, tym mocniej musimy ogrzewać mieszkanie aby utrzymać pożądaną temperaturę wewnątrz.

Regulacja okuć okiennych

Warto wspomnieć, że materiał z jakiego wykonane są okna ma duże znaczenie w kwestii szczelności. Okna plastikowe dłużej wykazują wysoką szczelność niż okna drewniane, szczególnie jeśli są słabej jakości i nie dbamy o ich regularną konserwację. Okna PCV od producenta z Poznania czyli firmy Domatus charakteryzują się wysokim standardem wykonania, dlatego przy ich solidnym montażu nie powinniśmy mieć problemów ze stratami ciepła. Nic jednak nie trwa wiecznie i o wszystko, tak i o okna należy dbać aby jak najdłużej cieszyć się ich pierwotnymi właściwościami. W przypadku starych okien najczęstszą przyczyną nieszczelności jest rozregulowanie się okuć. Dzieje się tak za sprawą ciągłej pracy okna, otwierania, zamykania. Po pewnym czasie mechanizm ten wymaga więc ponownej regulacji. Na szczęście nie jest to trudne i można to zrobić samodzielnie z pomocą prostych narzędzi.

Uszczelnianie szpar w oknach

Jeżeli przy zamkniętym oknie możemy łatwo wysunąć włożoną między ramę a skrzydło kartkę papieru to znak, że okno jest niedostatecznie szczelne. Najprostszym sposobem jest wymiana uszczelek, które z biegiem czasu po prostu się zużywają. Nowe okna posiadają w ramie wydrążony rowek, w który wkłada się wyprofilowaną, gumową uszczelkę. Wystarczy zabrać do sklepu budowlanego fragment starej uszczelki i odpowiednio dobrać nową. Wymiana nie powinna sprawiać większych kłopotów. Starsze modele okien, zarówno plastikowe jak i drewniane nie posiadają takiego wyżłobienia dlatego stosuje się samoprzylepne uszczelki gumowe lub piankowe. Warto pamiętać aby podczas zakupu wybrać odpowiednio szerokie i grube uszczelki, tak aby okno płynnie się zamykało. Minusem takiego rozwiązania jest warstwa kleju, która zostaje na powierzchni okna po zdjęciu zużytej uszczelki. Konieczne jest jej dokładne usunięcie i odtłuszczenie ramy przed przyklejeniem nowej warstwy uszczelniającej.

Czym jest tzw. ciepły montaż okien?

Budując nowy dom bądź też wymieniając stare okna na nowe możemy zadbać o lepszą izolację budynku już na etapie montażu. Warto zainteresować się tzw. ciepłym montażem okien, który zapewnia podwyższoną ochronę przed niekontrolowanymi stratami ciepła. Podczas takiego montażu stosuje się folie paroszczelną od wewnątrz a z zewnątrz folię paroprzepuszczalną, umożliwiającą odpowiednia cyrkulację powietrza w obrębie ściany. Pomiędzy taśmami stosuje się piankę poliuretanową, która również jest barierą termiczną i akustyczną. Ten sposób uszczelniania okna najlepiej pozostawić fachowcom, który montują nam okna. Samodzielne próby wymagają dużej precyzji i doświadczenia w stosowaniu tej metody.

Jeden komentarz

Dodaj komentarz